ترانسفورماتور

ترانس

 

ترانسفورماتور چیست؟

ترانسفورماتور یک قطعه برقی می باشد  که برق AC را از یک مدار ((circuit به مدار دیگر در فرکانس ثابت انتقال می دهد ، ولی سطح ولتاژ ممکن است تغییر کند ، به این معنا که براساس نیاز افزایش یا کاهش یابد.

این اِلِمان در ابعاد کوچک در الکترونیک و در ابعاد بزرگ در برق صنعتی استفاده می شود ترانسفورماتور یا همان ترانس از دو سیم پیچ تشکیل شده که معمولا این سیم ها روی یک هسته فلزی که از جنس های مختلفی ساخته می شود ،  پیچیده میشوند. در ترانس وقتی به سیم‌پیچ یکطرف ترانس جریان متناوب اعمال می‌شود این جریان روی سیم پیچ طرف دیگر ترانس بدون اتصال سیمی ، منتقل و یا در اصطلاح برق ، القا می‌شود.

 بدین وسیله می توانیم ولتاژ برق را به هر مقداری که لازم باشد کم یا زیاد کنیم ، به زبان دیگر ترانسفورماتور انرژی الکتریکی را بدون تغییر نوع انرژی با مقادیر مختلف در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد. ترانس براساس قانون فارادی کار می کند که می گوید :میزان ولتاژ بستگی به میزان تغییر جریان دارد.

 همچنین ترانس یا ترانسفورماتور یک منبع تغذیه برای دستگاه‌های گوناگون برقی، پروژه‌های کاری و دانشجویی است

 قیمت ترانس

 قیمت ترانس بستگی به نوع و مقدار تلفات آن دارد

ضرورت ترانسفورماتور:

به طور معمول ، برق AC در حد ۱۱ کیلو ولت  به علت مسائل اقتصادی تولید می شود ، در ولتاژهای بالا بین ۲۲۰ و ۴۴۰ کیلوولت برای فاصله های طولانی فرستاده می شود.بنابراین در نیروگاه  از ترانسفورماتورهای افزاینده استفاده می شود.

و برای دلایل ایمنی، ولتاژ بالا در ایستگاههای مختلف به وسیله تراسفورمرهای  کاهنده کاهش می یابد تا بتواند به جاهای مختلف برق برساند و معمولا مقدار آن، ۴۰۰-۲۳۰ ولت می باشد.

این نکته را در نظر داشته باشیم که اگر ولتاژ اولیه از ولتاژ ثانویه کمتر باشد ، ولتاژ در سمت خروجی افزایش یافته  و به عنوان ترانسفورماتور افزاینده شناخته می شود.

اما اگر ولتاژ اولیه بزرگتر از ولتآژ ثانویه باشد ، ولتاژ در سمت خروجی کاهش می یابد و به عنوان ترانسفورماتور کاهنده شناخته می شود.

ساختار ترانسفورماتور:
۱-مدار آهن ربایی شامل (هسته ، عامل ، وصل کننده و سیستم تعدیل)

۲- مدار الکتریکی شامل (سیم پیچی های اولیه و ثانویه)

۳-مدار عایقی شامل (عایقهایی در اشکال مختلف و استفاده شده در مکانهای مختلف)

۴- وسایل اضافی(محافظ، هواکش ، عایقها، لوله های خنک کننده )و غیره.

انواع ترانسفورماتور

انواع مختلف آن در زیر شرح داده شده است:

موقعیت سیم پیچ ها

۱-نوع هسته ای

۲-نوع سطحی

براساس درصد انتقال یا مقدار سیم پیچ ها در ترانسفورماتور

افزاینده

کاهنده

۳– انواع خدمات

ترانسفورماتور برق

ترانسفورماتور توزیع

ترانسفورماتور وسایل

ترانسفورماتور جریان

پتانسیل ترانسفورماتور

اتوترانسفورماتور 

 

۴– براساس مکمل ها

تک فاز

سه فاز

۵- پایه و اساس خنک کننده ه ها

  • هوای طبیعی (AN) یا نوع خشک که با هوای معمولی خنک می شود.
  • هوای فشرده (AF)
  • روغن طبیعی و هوای طبیعی (ONAN)
  • روغن طبیعی و هوای فشرده (ONAF)
  • روغن طبیعی و آب فشرده (ONWF)    
  • روغن فشرده و آب فشرده       (OFWF)   

تلفات در ترانسفورماتور

تلفات هسته یا آهن

پسماند مغناطیسی

تلفات مسی

تلفات جسته و گریخته

در زیر با دو نوع از ترانسفورماتورها آشنا می شویم: 

ترانسفورماتور برق چیست؟

یکی دیگر از انواع ترانسفورماتورها ، ترانسفورمر برق می باشد که برای انتقال انرژی به هر قسمت برقی یا مدار الکترونیکی ، بین ژنراتور و مدار های انشعابی می باشد. این ترانسفورماتورها در سیستمهای توزیع برای کاهش یا افزایش ولتاژ استفاده می شوند. طول عمر این ترانسفورماتورها حدود ۳۰ سال است. این نوع ترانسفورماتورها را براساس برق آنها می توان به برق کم ، برق متوسط و برق زیاد تقسیم کرد.

این ترانسفورماتورها می توانند ولتاژ را به راحتی انتقال دهند.

طراحی ترانسفورماتور برق

 از چند سیم‌پیچ و یک هسته تشکیل شده است. انتخاب نوع، شکل و ابعاد هسته، ضخامت سیم‌ها و نوع سیم‌پیچی به مشخصات ترانسفورماتور بستگی دارد. فرکانس کاری ترانسفورماتور نوع هسته را مشخص می‌کند. ضخامت سیم‌ها بر اساس جریان عبوری از آن‌ها مشخص می‌گردد.

ابعاد هسته نیز باید به‌گونه‌ای باشد که سیم‌پیچ‌ها در  محفظه آن جا بگیرند . در نتیجه ابعاد هسته به ضخامت سیم‌ها و تعداد دور سیم‌پیچ‌ها بستگی دارد . که آن‌ها رابطه مستقیم با توان ترانسفورماتور دارند. پارامترهای دیگری مانند  اثر مجاورتی،  نشتی و خازن پراکندگی ترانسفورماتور شکل سیم‌ها و نوع سیم‌پیچی ترانسفورماتور را تعیین می‌کنند.

ترانس جریان  چیسـت؟

ترانسفورمر جریانی (CT) نوعی از ترانسفورمر می باشد که برای چند برابر کردن (زیاد یا کم ) جریان متناوب استفاده می شود. این ترانس جریانی در سیم پیچ ثانویه ایجاد می کند که متناسب با جریان سیم پیچ اولیه می باشد.به آنها ترانس دستگاهها نیز گفته می شود. ترانس یاد شده مقدار بالای جریان و ولتاژ را به حد استاندارد می رساند تا بتوان از آن استفاده کرد.

ترانسفورمر جریان سیم پیچ اولیه و یک هسته و یک سیم پیچ ثانویه دارد. همچنین بعضی از ترانسفورمرها که شامل ترانسفورمر جریان از هسته هوایی استفاده می کنند. در حالی که بخش های دیگر آن همانند ترانسفورمرهای دیگر است.

مشخصات ترانس جریان در مقایسه با ترانس ولتاژ تفاوتهایی با هم دارند ، ترانس جریان طراحی شده تا جریان مشخصی را در رابطه با جریان اولیه تولید کند.

, , , ,
نوشتهٔ بعدی
ترانس های سویچینگ

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست