در این مورد چه بدانید یا ندانید، درخت سیم در تمام وسایل الکترونیکی و  در اطراف شما وجود دارند. اگرچه ساختار آنها ساده است، اما می تواند در تلویزیون،تلفن،اینترنت و حتی دراستارت زدن ماشین نیز استفاده شود. حتی در عملکرد وسایل سنگین، مانند دستگاههای CNC نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

درخت سیم ، گروهی از سیمها هستند که سیگنال یا برق را به وسایل الکترونیکی یا دستگاه های سنگین منتقل می کند. برای اینکه تکنولوژی را بهتر متوجه شوید، ابتدا باید بدانیم که چگونه ساخته می شوند؟ شما برای این کار، به سیم یا رسانا احتیاج خواهید داشت. و می توانید از یک رشته یا دسته ای از رشته هایی استقاده کنید که با عایقی از جنس ترموپلاستیک پوشیده شده باشند . این نوع عایق، سیمها را ازگرم شدن وموارد دیگری مانند روان کننده ها وخنک کننده های روی برد وسایل الکترونیکی محافظت می کند.

این دسته سیمها بایستی دسته بندی شده و داخل لوله ای به وسیله سیم بست در جای خود ثابت بمانند. درخت سیم سپس به قطعات  الکترونیکی  وسایل نقلیه، دستگاهها،تجهیزات پزشکی  و دستگاههای مونتاژ و غیره متصل می شوند. این یک راه حلی است که می تواند قطعات داخلی دستگاه را از نظر برقی به همدیگر وصل کند.با دسته بندی سیم ها جهت مونتاژ ، می توانید وسایل الکترونیکی خود را به راحتی سیم کشی کنید.

شما می توانید انواع مختلف درخت های سیم را از تولیدکنندگان معتبر و مورد اعتماد خود خریداری نمایید. آنهااز موادی با کیفیت بالا استفاده میکنند تا شما بتوانید ازآن درتمام وسایل ومونتاژهای الکتریکی استفاده کنید.

تفاوت بین درخت سیم و مونتاژ کابلها:

ممکن است حس کنید که بین درخت سیم و کابلها،تفاوت چندانی وجود ندارد و بیشتر اوقات از مهندسین و تکنسین ها می شنوید  که این دو را به جای یکدیگر نام می برند  و بیشتر برای مهندسین و فنی کاران ممکن است باعث سردرگمی شود. اما این دو با هم تفاوت دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم تا متوجه شوید که این دو چقدر با هم اختلاف دارند. مونتاژ کابل بر عکس درخت سیم در اکثر دستگاه ها و ماشین آلات به طور آزاد دیده می شوند. ولی درخت سیم در تجهیزات پزشکی ، اتومبیلها و کنترل کننده های دستگاه های مونتاژ،ماشین های سنگین و غیره نصب می شوند و در جای خود ثابت هستند.

همچنین یک درخت سیم از چند لایه پلاستیک جهت جلوگیری از گرما،آتش،آب و تغییرات آب و هوا، پوشش داده شده اند و پوششی از جنس پلاستیک محکمی روی آن کشیده شده به خصوص اگر در محیط ناپایدار این دستگاهها فعال باشند. جمع کردن تمام سیم ها در یک پوشش از بی نظمی سیم ها و اتفاقات ناخواسته جلوگیری می کند.  

انواع مختلف درخت سیم:

هر وسیله الکترونیکی قطعات و نیازهای متفاوتی دارند،اگر چه طراحی این نوع اتصال ممکن است براساس کاربرد دستگاه یا وسیله متفاوت باشد. اما سه بخش اصلی و داخلی آن یکسان هستند. درخت سیم، از اتصالات،ترمینال و سیمهایی تشکیل شده ، اتصالات و ترمینالها در طراحی و تولید آن اهمیت بالایی دارند. به علاوه،انواع مختلف اتصالات و ترمینالهای درخت سیم وابستگی،استحکام و عملکرد آن را معین می کنند.

انواع درخت سیم :

  • استفاده در وسایل نقلیه
  • در بدنه
  • درخت سیم برقی که در ماشین های سنگین و پمپها استفاده می شود
  • و نوع الکترونیکی آن که در تلویزیون،کامپیوتر و تمام انواع گجتهای الکترونیکی کاربرد دارد.
  • درختهای سیم موتوری
  • درختهای سیم برای شاسی  ماشین آلات

درخت سیم براساس ترمینالها و اتصالات آن دسته بندی می شوند.

انواع اتصالات:

هدف اصلی این اتصالات  این است که سیگنالهای الکتریکی را از منبع اصلی به قطعات انتقال دهد. اتصال کننده شامل پایه و شاخه های اتصال که می توانند با همدیگر ترکیب شده و سیگنال الکترونیکی را منتقل کنند.

طراحی اتصالات به عملکرد آنها بستگی دارد. مواد استفاده شده، عایق بین پایه ها، راحتی ارتباط و غیره معین می کند که این اتصالات جهت چه کاری طراحی شده است.نظر به اینکه هر اتصالی باید کارهای خاص خود را انجام دهد، این طرح ها با اختلافات زیادی در طراح تجهیزات،سخت افزار و بخش های دستگاه،شرایط جوی دستگاهها و قطعات دیگر  اندازه و شکل  این اتصالات بستگی به ماشینی دارد که قرار است بر روی آن نصب شود.  

انواع ترمینال:

ترمینالها  بخش ضروری دیگر درخت سیم می باشند،قطعاتی هستند که اتصال کننده را به نقطه خاصی متصل می کنند ، ترمینالهای این نوع سیمها از فلز و آلیاژهای مختلف ساخته می شوند و همچنین از موادی مانند سیلیکون یا کربن نیز در ساخت آنها استفاده می شود. ترمینالها،طرح،شکل و اندازه های مختلفی دارند. آنها اتصالات را به طور کامل و با ایمنی بالا انجام می دهند.

براساس نوع اتصال ، ترمینالها در شکلهای مختلف مانند قلابها، حلقه ها،قطع سریع،لولا،گلوله ای و پرچمی قابل دسترسی هستند. هر درخت سیم برای عملکرد خاصی با موانع و گروهی از سیگنالها طراحی شده. انتخاب اتصال کننده و ترمینال درست، برای عملکرد مهمترین بخش آن است.

کاربردهای درخت سیم:

درختهای سیم در جاهای مختلف و دستگاههای الکترونیکی استفاده می شوند.در لیست زیر تعدادی از کاربردهای آن را مشاهده می کنید:

کاهش دادن نصب چندگانه سیم ها در یک سیستم

استفاده شده برای جلوگیری از بی نظمی  و شوک های الکتریکی دستگاه

بهبود بخشیدن عملکرد وسیله در شرایط بد

بهبود مصرف سوخت در ماشین ها و وسایل برقی

۴ دلیل که ممکن است درخت سیم خوب عمل نکند.

 کوچکترین خرابی در درخت سیم ، باعث اتصال کوتاه و یا قطع ارتباط شده ، و باعث نگرانی و سردرگمی تکنسین ها و مهندسین خواهد شد.  تصور کنید که اگراین رشته سیم خطا داشته باشد، باعث تخریب سنسورها و موتورها می شود و ممکن است یک اتصال کوتاه و یک آتش سوزی به وجود آورد.بنابراین، این موضوع اهمیت دارد که چه عواملی باعث خرابی می شوند، و چگونه چنین ریسکی بایستی پیگیری شود.

۶ نقطه کلیدی که باعث خرابی درخت سیم می شوند

خرابی کابل

خرابی محل نصب

طراحی ضعیف

استفاده از مواد اولیه نامناسب

فشرده کردن و لحیم کاری ناقص

خرابی دستگاه تست درخت سیم

۱-طراحی ضعیف:

درخت سیم  برای تمام دستگاهها یکسان نیست، هرکدام طراحی خود را برای دستگاه مورد نظر دارند.یک دستگاه معمولاً سیمها را در طول مورد نظر بریده و انتهای آنها را لخت کرده و آماده اتصال برای ترمینال می کند. اگر دستگاه درست تنظیم نشده باشد، امکان دارد اشتباهی پیش بیاید ،مانند طراحی نا مناسب سیم، ارتباط ضعیف بین شاسی درخت سیم یا اندازه گیریهای بی دقتی که باعث می شود درخت سیم به درستی در ترمینال جایگذاری نشود. اگر سیمها طبق طراحی در نقاط مورد نظر،جایگذاری نشوند، امکان ندارد که این درخت سیم به درستی کار خود را انجام دهد.

۲-اجزای نامناسب:

اگر قطرسیم برای جریان و ولتاژ درست انتخاب نشده باشند،ممکن است تا درخت سیم گرم شود و متاسفانه استفاده از چراغهای هالوژن جدید به جای چراغهای استاندارد در تست کردن آن موجب اشتباه تکنسین های کم تجربه می گردد.

۳- مواد بی کیفیت:

آلیاژ مس برای سیم کشی و ترمینالها انتخاب ضعیفی است،در هر صورت این نوع مواد بسیار گرم می شود و از بین می رود.همچنین پوشش های سیم و مواد باید با فاکتورهای محیطی سازگار باشند.مانند مقاومت در برابر روغن و گریس،مواد شیمیایی، دمای بالا،و غیره.اگر پوشش زیاد سیم توانایی مقابله با مشکلات عنوان شده را نداشته باشند،می تواند باعث شود سیم ، ترک خورده و ذوب شده و از بین برود.

۴-پیچاندن یا لحیم کاری ناقص

هر زمانی که اتصالات سیمی به وجود می آید،امکان ریسک هم است. پیچاندن سیم،  نوع رایجی از اتصال دادن است تا سیم ها را به ترمینال ها وصل کنند. وقتی پیچاندن به طور مناسب انجام نشود. می تواند باعث قطع مدار یا اتصال کوتاه شود،  امکان دارد که پیچاندن سیم خود به خود باعث مشکل شود حتی اگرهنگام تست کردن جواب داده باشد.چه شما برای پیچاندن از ماشین استفاده کنید یا دستی انجام دهید. این موضوع اهمیت دارد که مطمئن شوید قطر انتخاب سیم شما جهت پیچاندن، مناسب آن قطعه می باشد،اگر توسط تکنسین کم تجربه اجرا شود یا جایی استفاده شود که باید آنجا لحیم کاری شود،پیچاندن سیم در چنین نقطه ای نمی تواند ایمن باشد و با کوچکترین حرکتی امکان دارد سیم خود را آزاد کند، و همچنین پیچش سیم به گرما حساس می باشد.

در نتیجه بهتر است از لحیم کاری استفاده شود و در وسایلی که ارتعاش دارند،لحیم کاری سیمها قوی تر و قابل اعتمادتر است. در هر صورت اتصال  لحیمی نیز می تواند معزلاتی داشته باشد،زمانی که  دمای محیط خیلی داغ یا سرد باشد، و یا نوک دستگاه لحیم کاری شما مناسب این لحیم کاری نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست